|
|
|
Beszámoló az NTP-SZKOLL-20-0011 sz. pályázat „AZ SZTE Móra Ferenc Szakkollégium szakmai, kulturális és közéleti programjai” megvalósításáról

Beszámoló az NTP-SZKOLL-20-0011 sz. pályázat „AZ SZTE Móra Ferenc Szakkollégium szakmai, kulturális és közéleti programjai” megvalósításáról

SZAKSZEMINÁRIUM, SZAKKURZUS
 
Hallgatói igények alapján a jelenkor kihívásaira reflektálva indítottuk
 
Ökológiai eszközök a jelenkor kihívásaival szemben szakszemináriumunkat, ahol az előadókkal konzultálva a személyes jelenlétű foglalkozásokat preferáltuk, ezért a kurzus 2020 őszén indult, majd 2021 őszén folytatódott és fejeződött be.
Kiváló előadóink (Dr. Bátori Zoltán, Dr. Gallé Róbert, Dr. Maák István, Dr. Torma Attila, Dr. Tölgyesi Csaba, Dr. Szilassi Péter, Lányi András) változatos témákkal keresték a választ az aktuális kérdésekre (hogyan reagáljunk a járványokra, inváziókra, mi az a hagyományos ökológiai tudás és miért van rá szükség, melyek a fenntartható gazdálkodás lehetőségei, hol szabad és hol nem erdősíteni, hogyan előzhetjük meg az Alföld elsivatagosodását, melyek a biodiverzitás fajtái, szintjei, stb..), de szó volt ökopolitikáról, és az Aral tó elsivatagosodásáról is.
A Neptunban is felvehető, online tartott A geoinformatika alapjai szakkurzusunkon a hallgatók megismerkedhettek az elsődleges és másodlagos adatgyűjtési eljárásokkal, a geoinformatikai adatelemzés és térképkészítés módszertanával, a raszteres és vektoros térinformatika elméletével, adatbázisokkal, a térinformatikai adatok feldolgozásának módszereivel. A szakkurzus keretében a hallgatók fejleszthették problémamegoldó képességüket, megismerkedhetnek adatgyűjtési módszerekkel, adatbázisok kezelésével és prezentációs technikákkal Az elméleti ismeretanyag elsajátításán túl a hallgatóságnak lehetősége nyílt interaktív online térképek készítésére, SQL relációs adatkezelés használatára. A kurzus végére a hallgatók elsajátíthatták a térbeli adatok feldolgozását és térképes megjelenítést.
A szakszeminárium végi számonkérés gyakorlati feladatok elkészítését, prezentálását várta el a hallgatóktól.
 
TÁRSADALMI FELELŐSSÉGVÁLLALÁS
 
Társadalmi felelősségvállalás programunk keretében 2020 őszén a járványhelyzet korlátozásai miatt elsősorban madárbarát kertünk fejlesztésére, működtetésére helyeztük a hangsúlyt.
Hallgatóink közül 2020 őszétől 2021 végéig sokan vállaltak folyamatos önkéntes szolgálatot az egészségügy területén, elsősorban teszteléseken, adminisztrációs munkában, oltások koordinálásban, a mentőszolgálatnál végezték áldozatos munkájukat.
2021 őszén már személyes jelenléttel tudtunk jótékonysági futást és önkéntes adománygyűjtést szervezni a nehéz helyzetben lévő szegedi Fő Fasori Óvoda javára. Az Erzsébet Ligetben szervezett rendezvényen hallgatóink mellett újszegedi polgárok is futottak, és bekapcsolódtak a gyűjtésbe. Az összegyűjtött adományokból az óvoda szegényes játékparkját sikerült bővíteni, az ovisok nagy-nagy örömére.
 
2021 őszétől szerencsére előadásaink egy részét (elsősorban a kortárs irodalom és a magyar történet vitás kérdései sorozatainkat) újra nyitottá tehettük a szegedi érdeklődő polgárok számára is, így az Átokból áldás és a Mohács vita előadásinkon, valamint Szilasi László könyvbemutatóján újra szép számú érdeklődő lehetett jelen.
 
VITAESTEK, FOGLALKOZÁSOK, KUTATÓMŰHELYEK, KIADVÁNYOK, KULTURÁLIS, KÖZÖSSÉGI PROGRAMOK
 
Vitaestjeink könyvbemutatóink közül A politikai aktualitások ősszel személyes jelenléttel indult, majd novembertől váltott át online formába. Kortárs irodalmi estjeink is novembertől az online térbe költöztek, Háy Jánossal A cégvezető, Hász Róberttel pedig a Fábián Marcell és a táncoló halál című könyvéről beszélgettünk, majd személyes jelenléttel 2021 őszén Szilasi László mutatta be Tavaszi hadjárat című kötetét. 2020 szeptemberében online indult, így a novemberi átállás nem jelentett gondot a főleg informatikus hallgatóink körében népszerű Bevezetés a hálózattudományokba foglalkozásunknak, az előző félév tapasztalatait hasznosítva a személyes jelenléttel induló Prezentációs gyakorlatok, és a Politika alulnézetből foglalkozásainkat is különösebb gond nélkül sikerült novemberben online formában folytatnunk. Közgazdászaink, gazdaság iránt érdeklődő hallgatóink számára nyújtott hasznos, aktuális problémákra fókuszáló információkat a Napi pénzügyek foglalkozásunk és a Napi gazdaság vitaestünk. Személyes jelenlétű volt a 2021 őszén indult, a Móra Múzeum kommunikációs munkatársa, Hegedüs Anita által vezetett Kommunikáció-marketing, hibrid formában megvalósított pedig a Politikai marketing foglalkozásunk. 2021 őszén élve a lehetőséggel, személyes jelenléttel mikrotanítást és kutatásmódszertan foglalkozásokat, a klímaváltozásról pedig vitaesteket szerveztünk. Kutatóklubjaink a félév tervezésekor már eleve kalkuláltak az esetleges online alternatívával, így a tervezett kurzusokat, kutatásokat jó hatásfokkal tudták megvalósítani. A földrajzosok elsősorban a természeti földrajz izgalmas kérdéseiben mélyedtek el, a matematikusok, Dénes Attila vezetésével viszont már szeptembertől online vizsgálták a populáció dinamikán alapuló járványügyi statisztikákból kinyert számokat. Informatikus kutatóklubunk a Mesterséges intelligencia világának vizsgálatát az online térben önálló feladatmegoldásokra építette, pszichológusaink pedig a Terápiák értelmezési kísérleteit próbálták gyakorlatias módon feldolgozni. Biológusaink részben a covidhoz is kapcsolódó Metabolikus és kardiovaszkuláris betegségeket kutatták. 2021 tavaszán alakult mikrobiológia csoportunk a fehérjékkel kapcsolatos ismeretekre koncentrált, történészeink pedig a magyar történet vitatott kérdéseire (nemzet karakterológia, az első és második mohácsi csata, Trianon) helyezték a hangsúlyt.
2021 novemberében jelent meg 226 oldalon szakmai kötetünk, a Móra Akadémia 9. A kötet létrejöttében a Móra Szakkollégium hallgatói mellett közreműködtek az ELTE Eötvös Collegium, a pécsi Szentágothai és a Kerényi Szakkollégiumok valamint a Debreceni Tudományegyetem Hatvani Szakkollégium hallgatói is. 2021 végén online majd nyomtatásban is megjelentettük a szakkollégium szakmai, kulturális eseményeit, mindennapjait bemutató hagyományos periodikánkat, a 44 oldalas Móra Nyúzt.
Közösségi, kulturális rendezvényeink közül személyes jelenlétű volt a leendő elsőéves és újonnan felvett hallgatóink számára 2020 szeptemberben szervezett Szakmai Orientációs Hét, ahol a négy napos rendezvényen bemutattuk a szakkollégiumi hagyományainkat, szakmai, közösségi és közéleti programjainkat. A járványügyi korlátozások miatt a tervezetthez képest egy évet csúszott, de annál népszerűbb és színvonalasabb volt a Móra Összművészeti Est és Kiállítás 2021 szeptemberében, hallgatóink kiváló produkciókkal és képzőművészeti alkotásokkal hálálták meg, hogy végre személyes jelenléttel szervezhettünk rendezvényt. Kihasználva a lehetőséget, 2021 augusztusában Erdélybe szerveztük szakmai kirándulásunkat, Máriaradna, Vajdahunyad, Csernakeresztúr, Gyulafehérvár, Nagyszeben, Segesvár, Székelyudvarhely látnivalói, a Madarasi Hargita minden jelenlévő számára örök élményt jelentett. 2020. október végén hibrid formában rendeztük meg tökfaragó versenyünket, tavasszal pedig online formában a szakkollégiumi Farsangot és a hagyományos Ki Mit Tud-ot.
A rendezvényekről, eseményekről képanyag elérhető: https://www.facebook.com/media/set/…

Post has no taxonomies

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Applying changes...

ThemeMonstroid

Layout type
  • Wide
    Wide
  • Boxed
    Boxed
Skins
  • Material
    Material
  • Dark
    Dark
  • Minimal
    Minimal
  • Flat
    Flat